Wielu psychologów przekonuje, że pieczenie ciast, częstsze używanie formy do zapiekania to naturalny sposób na zwalczenie stresu. Rezultaty jakie przynosi taka forma spędzania czasu w kuchni są podobne jak w przypadku medytacji prowadzonej przez joginów. W czym tkwi słodki sekret tworzenia fantazyjnych słodkości?

Słodycze niwelują stres

Sięgając po kawałek ulubionego ciasta możemy sprawić, że zapomnimy o problemach i na krótko uzyskamy poczucie bezpieczeństwa. Jednak jak przekonują psychologowie, najlepszym lekarstwem na chandrę, depresję jest czynność pieczenia. Dlaczego? W trakcie pieczenia ciasta, gdy sięgamy po formy do pieczenia koncentrujemy się na przepisie oraz wykonujemy serię ruchów, które pozwolą nam odprężyć ciało i umysł.

Mieszanie składników, miksowanie całej mikstury, zanurzanie dłoni w miękkim cieście, tak aby uformować naszą pyszną słodycz. Te i wiele czynności zdaniem specjalistów może okazać się bardzo prostym sposobem na poprawę humoru, nastroju. Do tego dochodzi przyjemny zapach, ciepło z piekarnika, a także zadowolenie z końcowego rezultatu po wyjęciu ciasta z formy do zapiekania.

Pieczenie to idealna terapia

Medytacja zazwyczaj musi odbyć się w odpowiednim miejscu, czasie, a do tego potrzeba ciszy i spokoju. W przypadku pieczenia wystarczy twoje kuchenne zacisze. Poza tym możesz do tego zaangażować swoich przyjaciół, czy też członków rodziny. Dla odważnych do dyspozycji są tez warsztaty kulinarne, które za niewielką opłatą pozwolą ci nabyć umiejętność posługiwania się akcesoriami kuchennymi, obsługiwaniem formy do zapiekania.

Dzielenie się efektami naszego trudu z innymi pozwoli też się nam dowartościować. Nie chodzi tutaj o słowa uznania, ale obrazek zajadającego się partnera, serdecznego przyjaciela twoim ciastem, które dopiero wyjęte zostało z formy do zapiekania. Od żołądka do serca? Może nie aż takich rezultatów powinniśmy się spodziewać, ale od żołądka po spokój jak najbardziej!

Śmiało eksperymentuj w swojej kuchni

Nikt nie powiedział, że twoje wypieki mają być standardowe i takie jak w przepisie. Do odważnych kuchenny świat należy! Chwyć swoje formy do zapiekania i rusz głową, co mógłbyś dzisiaj sporządzić. Cukiernictwo już od dawna przestało opierać się tylko i wyłącznie na białej mące i cukrze. Wykorzystaj składniki, których dotychczas nie używałeś lub ciekawił cię ich smak. Poeksperymentuj z warzywami, tworząc brownie marchewkowe czy też ciasto z batatów.

Własnoręczna frajda w kuchni pozwoli ci się uspokoić, zrelaksować, zarazić się pasją, do której będziesz często wracać. Jeśli masz o wiele więcej talentu, to formy do zapiekania będą tylko przystankiem ku wyższym celom. Dekorowanie tortów to nie tylko tworzenie napisów, ale wielu figurek, które będą jednoznacznie kojarzyć się z określoną okazją. Pamiętaj, pieczenie to także użyteczne narzędzie do komunikowania się. W ten sposób możesz komuś podziękować, kogoś przeprosić, wyrazić już od dawna skrywaną sympatię. Użyj formy do zapiekania i odstresuj się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *